DZIESMA BRĪVAI LATVIJAI

Koncerts Latvijas Republikas Proklamēšanas gadadienai
DZIESMA BRĪVA LATVIJAI
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē 15. novembrī

   Sestdien, 15. novembrī nodibinājums „Skaņu mākslas fonds” aicina uz koncertu „Dziesma brīvai Latvijai”, kas notiks Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Piedalīsies solisti Kristīne Gailīte, Rihards Mačanovskis, Mihails Čulpajevs, pianists Mārtiņš Zilberts, Emīla Dārziņa jauktais koris un diriģents Arturs Ancāns. Programmā – latviešu komponistu dziesmas ar Viļa Plūdoņa dzeju. Atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
   2014. gads ir latviešu dzejnieka Viļa Plūdoņa 140. jubilejas gads. Lielākai daļai latviešu Plūdoņa vārds saistās ar brīnišķīgiem bērnu dzejoļiem, ar „Zaķīšu pirtiņu” un „Eža kažociņu”, varbūt nedaudziem – ar poēmu „Atraitnes dēls”, kas ir skolu obligātās literatūras sarakstā. Tomēr ar to Viļa Plūdoņa atstātais literārais mantojums neparobežojas. Viņa daiļrade vislielākajā mērā saistās ar Latviju – ar tēvzemes apziņu, ar brīvības izjūtu, ar dzimtās zemes dabas skaistumu. Ik gadus pie Brīvības pieminekļa Latvijas Republikas Proklamēšanas gadadienā kori dzied Jāņa Mediņa dziesmu „Tev mūžam dzīvot, Latvija!”, kurai pamatā ir Viļa Plūdoņa dzejolis. Ar Plūdoņa vārdiem ir sacerēta Jāņa Kalniņa „Dziesma brīvai Latvijai”, kuras nosaukums ir izvēlēts par šī koncerta nosaukumu, un Alfrēda Kalniņa kora dziesma „Latvju himna”. Latvijas ļaudis Plūdonis ir tēlojis gan pacilāti patriotiskās noskaņās, gan norādot uz „bāra bērnu” sūro likteni un atceroties aizgājušos cīnītājus par brīvību. Tai pat laikā Plūdoņa tēlotās Latvijas dabas ainas ir rosinājušas skaņražus sacerēt liriski romantiskas dziesmas gan korim, gan balsij ar klavierēm.
   Viļa Plūdoņa 140. jubilejas gadā nodibinājums „Skaņu mākslas fonds” ir izveidojis programmu, kurā skanēs Plūdoņa dzeja aktiera Mārtiņa Brūvera lasījumā un latviešu komponistu dziesmas ar Plūdoņa vārdiem. Emīla Dārziņa jauktais koris dziedās Jāzepa Vītola balādi „Dūkņu sils” un „Rūķīši un Mežavecis”, Jāņa Mediņa, Jāņa Kalniņa, Aldoņa Kalniņa, Jāzepa Mediņa un Mārtiņa Brauna kora dziesmas. Solistu sniegumā, līdzās labi zināmiem Alfrēda Kalniņa opusiem, būs iespēja dzirdēt dziesmas, kuras 21. gadsimtā nav atskaņotas Laumas Reinholdes „Ziedoņvējš” un „Dziesma un dziesminieks” ar Plūdoņa vārdiem, kas veltītas operdziedātājai Olgai Pļavniecei, kā arī duetus Jāzepa Vītola duetu tenoram un baritonam „Daugava, mellace” un divus Alfrēda Kalniņa vokālos duetus. Dzeju un mūziku papildinās videoprojekcijas ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas fondu materiāliem un Inese Liberes fotoainavām.
   Koncertprogramma „Dziesma brīvai Latvijai” ir veltīta Latvijas Republikas Proklamēšanas gadadienai. Notiks divi koncerti - 15. novembrī plkst. 15.00 un plkst. 17.30. Ieeja abos koncertos ir bez maksas: visiem interesentiem no 5. novembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas reģistratūrā būs pieejami bezmaksas ielūgumi ar norādītām sēdvietām Ziedoņa zālē.